Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA PONOWNIE ZARZUCONA

1 października w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Między nami bibliotekarzami”. Na wstępie Pani Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor biblioteki przywitała uczestników, podziękowała za dotychczasową czteroletnią współpracę oraz zachęcała do udziału w kolejnych spotkaniach sieci.

 

Następnie przedstawiła Panią Annę Krusiewicz - nauczyciela konsultanta w zakresie języka polskiego, historii i WOS z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli wydział w Płocku, która poprowadziła szkolenie „Priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2018/2019 a organizacja biblioteki szkolnej". Prelegentka zauważyła, iż kierunki oświatowe w dużej części pokrywają się z prawem oświatowym dotyczącym organizacji biblioteki oraz z zadaniami szkoły, wśród których jest kształtowanie kompetencji czytelniczych i informatyczno-medialnych. Tym samym działania, które nauczyciele bibliotekarze wykonują w zakresie swoich zadań szkolnych, można przystosować do realizacji tegorocznych priorytetów. Po ciekawym podziale na grupy (według pisarzy i ich dzieł), Pani Anna poprosiła uczestników sieci o podanie działań, które pomogą w zrealizowaniu wytycznych polityki oświatowej w szkolnej bibliotece. Efektem tego była wymiana ciekawych, niekiedy bardzo oryginalnych pomysłów i dobrych praktyk.

Drugą część spotkania poprowadziła Pani Anna Bakierzyńska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Zaprezentowała ona „Nowoczesne trendy w nauczaniu - wyzwania w odniesieniu do szkoły XXI wieku”. W swojej wypowiedzi przedstawiła główne zmiany zachodzące w edukacji na przestrzeni wieków, np. od tradycyjnych tablic po multimedialne, od papierowych dzienników po elektroniczne, ze znakiem zapytania, co jeszcze czeka nas w przyszłości. Pani Anna zasygnalizowała również, że szkoła już teraz powinna „kuć” nie tylko kompetencje twarde (poszerzać wiedzę), ale także rozwijać kompetencje miękkie (np. uczyć współpracy w wirtualnych zespołach). Ponadto prelegentka poprosiła, by nauczyciele bibliotekarze zastanowili się nad tym, czego szkoła powinna oduczać, jakie treści/umiejętności są już nieadekwatne do dzisiejszych czasów. Zauważyła także, iż głównym wyzwaniem szkoły XXI wieku jest ukształtowanie człowieka, w którym filozof spotka się z informatykiem - aby to nastąpiło, muszą nastąpić zmiany w samych nauczycielach, w ich świadomości, wiedzy i postawach. Potwierdzają to słowa dra Stanisława Kowala z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jego wystąpienie z konferencji  „Quo vadis szkoło” zostało zaprezentowane uczestnikom spotkania.  

W międzyczasie sieciowcy otrzymali wykaz obchodów i rocznic w roku szkolnym 2018/2019, wykaz świąt związanych z biblioteką i czytelnictwem oraz zestawienie bibliograficzne „Literatura dla rodziców w wyborze za lata 2016-2018” przygotowane przez Panią Monikę Cejmer, nauczyciela bibliotekarza z naszej biblioteki.

 

Anna Bakierzyńska
koordynator sieci "Między nami bibliotekarzami"

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.