Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Sieć dla Sieci

5 kwietnia 2016 roku miało miejsce spotkanie dwóch sieci współpracy i samokształcenia. Uczestnikami pierwszej sieci „Między nami bibliotekarzami” byli nauczyciele bibliotekarze współpracujący z Biblioteką Pedagogiczną w Płocku. Drugą sieć „Polonista w sieci XXI wieku” tworzyli nauczyciele poloniści współpracujący z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.

Połączyła ich chęć poszerzenia wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, o którym ciekawie opowiedziała Pani Urszula Stolarczyk – nauczyciel bibliotekarz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Płocku. Zaprezentowała ona przykładowe zajęcia dydaktyczne „Szlakiem Henryka Sienkiewicza od Podlasia po Czarny Ląd”. Prowadząca postawiła sobie za cel przybliżenie specyfiki kulturowej Białostocczyzny (dzieciństwo pisarza) i Czarnego Lądu (miejsce akcji powieści „W pustyni i w puszczy”, podróże prozaika po Afryce).

Podlasie to region wielokulturowy i wielowyznaniowy, dlatego też w sposób eklektyczny zaprezentowana została jego kultura muzyczna. Uczestniczki wysłuchały fragmentów pieśni „Za Duby” ukraińskiej formacji Dacha Bracha, żydowskiego utworu „El Eliyahu” w wykonaniu Kayah i Transoriental Orchestra, poza tym pięknej polskiej pieśni „Kiedy ranne wstają zorze” zaśpiewanej przez Annę Marię Jopek. Kultura to jednak nie tylko czar melodii, ale też piękno krajobrazu, zabytków sztuki sakralnej, budowli. Stąd też uczestniczki mogły obejrzeć foldery i widokówki z różnych podlaskich miejscowości (Monastyr Męski w Supraślu, tatarskie Kruszyniany, dziewicza prapuszcza, czyli Puszcza Białowieska). Ciekawostką kulinarną podczas spotkania okazał się kresowy sękacz – pomoc dydaktyczna i zarazem dodatek do wspólnej kawy.

Później prowadząca przybliżyła uczestniczkom warsztatów zróżnicowaną kulturę Afryki, kontynentu wielu kultur. Palcem po globusie powędrowała z europejskiej Polski na Czarny Ląd. Tam, w tej wirtualnej podróży, czekały już na uczestniczki kolejne niespodzianki: bęben afrykański i grzechotki, gdyż Afrykańczycy słyną ze swej muzykalności i fenomenalnego poczucia rytmu. Prowadząca zaprezentowała piękny hymn na cześć matki-Afryki w wykonaniu Cesarii Evory („Africa nossa”). Potem przedstawiła w skrócie egzotyczną twórczość Angelique Kidjo, zwanej „księżniczką z Beninu”. By jednak nie dyskryminować „brzydszej części świata”, przyszedł też czas na pieśń Richardy Bony – wybitnego wokalisty i gitarzysty z Kamerunu (utwór „Mut’Esukudu”).

Afryka słynie z przepysznych, soczystych owoców, stąd nadszedł też czas na słodki poczęstunek w postaci owoców Czarnego Lądu. Oprócz dźwięków i smaków na zmysły zadziałał zapach kawy ziarnistej – jeden z piękniejszych aromatów Afryki. Prowadząca zaprezentowała także literaturę nawiązującą do tematu Czarnego Lądu: piękne albumy, np. „Niezwykłe miejsca świata. Fascynująca podróż do najpiękniejszych miejsc na ziemi” Roberta Moore’a, „Zwierzaki świata” Martyny Wojciechowskiej, „Tam tam” Luciana Laina oraz „Głosy przyrody. Tropikalne puszcze” Maurice’a Pledgera (książka dźwiękowa).

Podczas spotkania nauczycieli był też czas na zabawy edukacyjne w postaci kolorowanek przedstawiających Afrykańczyków różnych plemion oraz zagadek na temat bohaterów sienkiewiczowskich powieści.

Spotkanie uczestniczek dwóch sieci współpracy miało na celu prezentację warsztatu pracy nauczyciela, zainspirowanie do szukania pomysłów na mówienie o Henryku Sienkiewiczu, jego życiu i twórczości podczas lekcji języka polskiego lub zajęć bibliotecznych. Zwieńczeniem spotkania było zaprezentowanie przez Panią Monikę Cejmer wystawy „Henryk Sienkiewicz – pierwszy polski noblista w dziedzinie literatury”, która dostępna jest w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku do końca czerwca 2016 roku.

 Anna Bakierzyńska
Koordynator sieci „Między nami bibliotekarzami”

 Anna Krusiewicz
Koordynator sieci „Polonista w sieci XXI wieku”

 Urszula Stolarczyk
Uczestniczka sieci „Między nami bibliotekarzami”

 

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.