W pracowni komputerowej Biblioteki Pedagogicznej w Płocku dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 14, podczas zajęć komputerowych z Martą Jaroszewską, ćwiczyły umysł: rozwiązywały zagadki logiczne i łamigłówki, układały puzzle oraz poszerzały granice wyobraźni, doskonale się bawiąc!
Jesteśmy kreatywni! Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku. Odwiedziliśmy placówkę i przeprowadziliśmy zajęcia na temat tworzenia komiksu. Uczniowie dowiedzieli się, jak w łatwy i szybki sposób można zaprojektować własne ciekawe historie. Uczestnicy zajęć korzystali z darmowych aplikacji tak jak Toony Tool , Make Belives. Stworzyli naprawdę niepowtarzalne historie.
Na warsztatach gościliśmy dzieci sześcioletnie z Miejskiego Przedszkola nr 37 w Płocku. Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Koduj z Biblioteką!”, którego celem jest rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania, a także umiejętności pracy zespołowej. Przedszkolaki odkodowywały litery oraz cyfry na podstawie podanych koordynatów.
Odwiedziły nas również 6-latki z Miejskiego Przedszkola "Tęcza" w Płocku. Wykorzystując dydaktyczne klocki PUS (pomyśl – ułóż – sprawdź), nauczyły się podstaw kodowania. Zadania początkowo wydawały się trudne, jednak przedszkolaki zakończyły je sukcesem. Zajęcia stanowią element projektu edukacyjnego „Koduj z Biblioteką!”, którego celem jest rozwinąć logiczne myślenie w atmosferze gier i zabaw.
collage_Tecza
Warsztaty KOMIKSOWO natomiast są ukierunkowane na poznanie i zrozumienie języka komiksu. Formuła zajęć jest oparta na radości tworzenia, kreatywności oraz pracach z darmowym oprogramowaniem. O tym, że na zajęciach z młodzieżą ze Szkoła Podstawowa w Maszewie było twórczo i wesoło świadczą tytuły prac: Duch z babcią, Tajemniczy Wojciech S, Gang złodziei, Przykry los Zbyszka, Wezwanie Majora, Jak wytresować starego, Murzyn i spóła, Krzychu i miejscowe legendy Maszewa Dużego.
Kolejny raz zgłębialiśmy świat komiksu i jego superbohaterów z uczniami Szkoły Podstawowej nr 17 w Płocku. Podczas wspólnej zabawy powstały historie z mrożącymi krew w żyłach momentami. Nie obyło się bez barwnych postaci komiksowych, stworzonych przez naszych gości.
Po wspólnej zabawie zachęciliśmy do wzięcia udziału w konkursie, który ma na celu samodzielne stworzenie komiksu.
W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, Marta Jaroszewska w Miejskim Przedszkolu nr 15 zaprezentowała przedszkolakom bajkę w postaci teatrzyku kamishibai p.t.: „Szukając Marudka”. Bajka stała się również pretekstem do rozmowy na temat przyjaźni pomiędzy człowiekiem a psem, roli jaką te zwierzęta pełnią w życiu ludzi. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały swój własny teatrzyk.
5 i 6-latki z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku zapoznały się z podstawami kodowania. Środkami dydaktycznymi były klocki PUS (pomyśl - ułóż – sprawdź). Przedszkolaki kodowały, doprowadzając krok po kroku kółka do swoich „domów”, następnie sprawdziły powstały z nich obrazek ze wzorem w książce „Od kropki do kodu”. Zabawy i nauki było co nie miara. Nagrodą były plansze „Narysuj po śladzie”
W warsztatach czytelniczych „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!” wzięły udział 4 i 5-latki z Miejskiego Przedszkola nr 34 im. Kubusia Puchatka i Jego Przyjaciół z Oddziałami Integracyjnymi. Z uwagą wysłuchały fragmentu tekstu „Zielony i Nikt” Małgorzaty Strzałkowskiej, a następnie ochoczo przystąpiły do pracy.
Podczas warsztatów „Koduj z biblioteką” Marta Jaroszewska zaproponowała przedszkolakom z Miejskiego Przedszkola nr 14 zabawy z kolorowymi kubeczkami na macie edukacyjnej. Podczas spotkania dzieci odkodowywały dane litery oraz układały wieże według podanego wzoru.
Bibliotekę Pedagogiczną odwiedziły 4 i 5-latki z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Płocku, które wzięły udział w zajęciach warsztatowych „Piaskowe opowieści” poprowadzonych poprowadziła przez Agnieszkę Białecką. Dzieci uważnie słuchały czytanej książki „Nie bój się misiu!” oraz przy klimatycznej muzyce Vivaldiego bawiły się piaskiem kinetycznym
Pod koniec miesiąca w „Piaskowych opowieściach” wzięły udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 34 im. Kubusia Puchatka w Płocku. Warsztatom towarzyszyła książka pt. „Opowieści z doliny Muminków”. Spotkanie rozpoczęło się ćwiczeniami relaksacyjnymi. Kolejnym etapem było uważne wysłuchanie przeczytanego przez prowadzącą Agnieszkę Białecką fragmentu tekstu literackiego. Wreszcie przyszedł czas na wyczekiwaną zabawę piaskiem kinetycznym w towarzystwie muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku".
ZSUiP Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości, Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły oraz Bursa w Płocku nawiązały współpracę z Biblioteką Pedagogiczną w Płocku, włączając się w edukację medialną uczniów. Zajęcia na temat uzależnień technologicznych i wpływu Internetu na relacje społeczne oraz otwartych zasobów edukacyjnych i praw autorskich prowadzi Tatiana Jastrzębska – nauczyciel bibliotekarz.
Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285
|
||||||||||||
Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
|