Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

PAŹDZIERNIKOWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Październik rozpoczęliśmy od spotkania w grupie Żabek w Miejskim Przedszkolu Nr 14 w Płocku. Nie zabrakło czytania, oglądania barwnych ilustracji i zabaw. Najwięcej pozytywnych emocji i wrażeń dostarczyła dzieciom książka 3D p.t.: „Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu” Matthias Picard. Za pomocą okularów trójwymiarowych dołączonych do lektury dokonywali wielu niezwykłych podmorskich odkryć

 

Następnie przyszedł czas ona odwiedziny grupy „Stokrotek” z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku. Sześciolatki poznały polskie środki płatnicze: monety i banknoty. Dzięki „Śwince skarbonce” dowiedziały się jak oszczędzać pieniądze oraz uczyły się planować wydatki, rozpoznawać potrzeby i zachcianki. Na koniec zajęć dzieci pokolorowały banknoty z wizerunkiem Dinozaura. Zajęcia poprowadziła Anna Szablewska, nauczyciel bibliotekarz.

 

Możemy żartować z przesadniej uprzejmości, ale nikt z nas nie chce popełniać gaf na towarzyskich spotkaniach. Reguły  dotyczące jedzenia  związane są nie tylko ze spożywaniem potraw, prawidłowym zachowaniem ale również z nakrywaniem do stołu, o czym mogła się przekonać młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Dąbrowskiej w Płocku. Młodzi ludzie przekonali się, że zawiłości nienagannej etykiety nadal mają się dobrze i służą przede wszystkim temu, by każdy  uczestnik podczas oficjalnych spotkań czuł się jak najbardziej komfortowo i nie obawiał się, że nieumyślnie urazi gości.

 

W kolejnych „Piaskowych opowieściach” uczestniczyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 10 w Płocku. Przedszkolaki z uwagą i zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki „W głębinach oceanu”, a następnie przystąpiły do zabawy piaskiem kinetycznym. Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej wywołała u dzieci mnóstwo entuzjazmu oraz radości.

 


Do naszej siedziby zawitała również grupa „Misiów” z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Płocku. Dzieci wraz z prowadzącą Anną Szablewską utworzyły pociąg, aby w ten sposób zwiedzać placówkę. Na sześciolatki czekał przygotowany teatr cieni. Przy zgaszonym świetle, zostały zainscenizowane przy pomocy cieni – bajki: „Zaklęcie złej czarownicy”, „Podniebny pojedynek”, „Nasz kot”. Dzieci tak były zafascynowane teatrzykiem, że na koniec zajęć wspólnie śpiewały piosenkę o kocie, który był skryty za kurtyną teatru.



Z naszej oferty warsztatowej, której celem jest rozwijanie pasji czytelniczych z użyciem klocków Lego, skorzystało Miejskie Przedszkole Nr 10 W Płocku. Uczestnicy zajęć z uwagą wysłuchali tekstu z książki pop – up „Kolorowy potwór” Anny Llenas. Zabawna historia wprowadziła przedszkolaki w fascynujący świat uczuć. Następnie zadaniem dzieci było przedstawienie z klocków Lego kolorowych emocji, o których była mowa w opowiadaniu.


Biblioteka Pedagogiczna dotarła z ofertą zajęć czytelniczych także do grupy Słoneczka z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Płocku. Dzieci nauczyły się śpiewać piosenkę, w której słowach były ukryte prawa dziecka. Następnie chętnie wysłuchały bajki „O królu Maciusiu”, który ustanowił prawa dla dzieci. Kolejne zadanie polegało na pokolorowaniu obrazków przedstawiających prawa najmłodszych. Na zakończenie zajęć dzieci wyraziły swoje uczucia poprzez rysowanie ich na okrągłych buziach.


Na zajęcia „Koduj z Biblioteką!” przybyli uczniowie z II Prywatnej Szkoły Podstawowej Z.O.K "Profesor". Poprzez zabawę klockami PUS (pomyśl – ułóż – sprawdź) oraz na macie „Kodowanie na dywanie” rozwijali umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania, pobudzali wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim ćwiczyli umiejętności pracy w zespole. W nagrodę otrzymali kostkę do gry do samodzielnego złożenia oraz zakładki do książek.



W Szkole Podstawowej nr 21 im. Fryderyka Chopina w Płocku odbyło się głośne czytanie książki „Gang Słodziaków” Renaty Piątkowskiej. Małgorzata Wierzbicka, nauczycielka bibliotekarka, przedstawiała uczniom z klas trzecich rozdział „Drzewa”. Dzieci z ciekawością wysłuchały przygód przyjaciół, mieszkańców lasu: lisa Lucka, bobra Borysa, pszczółki Poli, nietoperza Nikosia, dzięciołka Dominiczka.



„Nutki” i „Muchomorki” z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Płocku uczestniczyły w zajęciach czytelniczych. Prowadząca Anna Szablewska zapoznała dzieci z przysługującymi im prawami z pomocą piosenki Orkiestry Dni Naszych „O prawach dziecka”. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały wiersza „ Prawa małego przedszkolaka” i z ochotą włączyły się do kolorowania praw dziecka. Na koniec zajęć grupy wyraziły swoje uczucia i emocje z pomocą rysunku.

 

Oswojeniu emocji „Jeżykom” z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Płocku pomogła książka „Kolorowy potwór” autorstwa Anny Llenas i nasza nauczycielka bibliotekarka Justyna Latarska. Było super!

 

Za nami kolejne zajęcia propagujące prawa człowieka, tym razem z grupą „Wiewiórek” z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku. Anna Szablewska wprowadziła dzieci w tematykę zajęć zabawą integracyjną „Mały człowiek”, w której ilustrowano treść wiersza poprzez ruch. Następnie przedszkolaki odgadywały prawa dziecka, po czym pokolorowały obrazki. Na zakończenie dzieci zilustrowały swój nastrój.

 

Justyna Latarska odwiedziła "Sówki" i "Słoneczka" z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku. Tematem zajęć był trudny i ważny świat emocji. Wesołą ciuchcią zwiedziliśmy „Krainę uczuć”, segregowaliśmy emocje oraz stworzyliśmy kolorowego potworka. Dzieci znakomicie radziły sobie podczas zajęć, brały aktywny udział oraz zgodnie współpracowały.

 

Znajomość etykiety świadczy o kulturze osobistej i chociaż czasami reguły te wydają się przestarzałe, to nadal nas obowiązują. Przekonała się o tym młodzież III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku podczas kolejnego spotkania „Z literaturą na widelcu”, czyli dobre maniery przy stole.

 

Zeróweczka Z.O.K "Profesor" uczestniczyła w zajęciach, podczas których połączono klasykę baśni „Czerwony Kapturek” z nowoczesną technologią informacyjną. Ogromną radość sprawiła dzieciom aplikacja edukacyjna, za pomocą której układały puzzle związane z bohaterami książki.

 

Jeżyki z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Płocku dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o siebie. Dzieci wysłuchały fragmentu książki, a następnie obejrzały filmik edukacyjny.
Natomiast o magicznej mocy płynącej z literatury przekonały się „Stokrotki.

 

Hejt to nie jest wolność słowa. Hejt to przestępstwo zniesławienia. Jest tym samym, czym nienawiść wyrażana w świecie realnym. Najgorszy jest brak reakcji i obojętność na poczucie krzywdy innych. Uczniowie klasy pierwszej III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku dołączyli do grona odważnych uczestników akcji #jestnaswiecej zakładając pomarańczowe sznurówki i manifestując sprzeciw przeciwko hejterom. Zajęcia przeprowadziła koordynator akcji Tatiana Jastrzębska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

 

Natomiast szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku wzięli udział w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii. Lekcja poświęcona była wartościom. Uczniowie wykonali „Drzewo wartości”, a także wypełnili „słój czasu” obowiązkami i przyjemnościami. Pracując w grupie wykazali się kreatywnością i umiejętnością uzgadniania wspólnego celu.

 

W grupie dzieci sześcioletnich w Miejskim Przedszkolu nr 14 Marta Jaroszewska przeprowadziła zajęcia czytelnicze na podstawie książki: „A królik słuchał” Cori Doerrfeld. To wyjątkowa opowieść o tym, jak ważna jest akceptująca, bliskość i uwaga innej osoby. Celem spotkania było kształtowanie wśród przedszkolaków postawy empatycznej, a także zwrócenie uwagi na sposoby wspierania innych.

 

Rodzina to temat zajęć, które przeprowadziła Marta Jaroszewska w grupie sześciolatków w Miejskim Przedszkolu nr 14. Dzieci z uwagą wysłuchały wiersza „Moja rodzina” Grażyny Gryszkiewicz, następnie udzieliły odpowiedzi na postawione pytania, odwołujące się do jego treści. Wiele radości oraz odrobinę relaksu dostarczył masażyk pleców inspirowany wyliczanką. Ponadto dzieci wykonały kartę pracy - ćwiczenia klasyfikacyjne.

 

Miejskie Przedszkole nr 25 w Płocku odwiedziła Justyna Latarska – nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Tym razem na zajęciach z edukacji czytelniczej wyruszaliśmy do baśniowego świata „Jasia i Małgosi”.

 

Hejt to nie jest wolność słowa. Jest tym samym, czym nienawiść wyrażana w świecie realnym. Najgorszy jest brak reakcji i obojętność na poczucie krzywdy innych. Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku dołączyli do grona odważnych uczestników akcji #jestnaswiecej Fundacji Orange zakładając pomarańczowe sznurówki i manifestując swój sprzeciw przeciwko hejterom. Zajęcia zostały przeprowadzone przez koordynatora akcji Tatianę Jastrzębską, nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.