Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada. Ten wyjątkowy dzień grupa Żabek z Miejskiego Przedszkola Nr 14 uczciła wizytą w naszej bibliotece. W zajęciach komputerowych zorganizowanych przez Martę Jaroszewską dzieci spędziły mile czas układając puzzle online, ćwicząc pamięć i spostrzegawczość w towarzystwie swoich ulubionych postaci z bajek: My Little Pony, Tomka i przyjaciół, Strażaka Sama czy Świnki Peppy. Prowadząca na zakończenie zajęć zaprosiła dzieci na wspólny bajkowy seans. Dzieci wysłuchały jednej z 20 Bajek do czytania przed snem autorstwa Tamary Michałowskiej.
5 listopada odwiedzili nas również uczniowie klasy IVa ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku, którzy wzięli udział w zajęciach czytelniczo-medialnych na temat „Moje miasto Płock w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. W pracowni komputerowej uczniowie obejrzeli film Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Polak Mały”, który prezentuje m.in. legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz symbole narodowe. Następnie uczniowie mieli za zadanie rozwiązać prosty test. Pozwolił on utrwalić podstawowe wiadomości na temat Święta Niepodległości, okoliczności jego ustanowienia oraz faktów historycznych dotyczących poruszanego tematu. Zajęcia w pracowni komputerowej prowadziła Agnieszka Białecka. Uczniowie obejrzeli również wystawę „Szkolnictwo płockie w niepodległej Polsce”. Wysłuchali nauczycielki Moniki Cejmer, która opowiedziała im o najstarszych szkołach w Płocku i udziale płockich uczniów i nauczycieli w obronie Ojczyzny i Płocka w czasie wojny bolszewickiej 1920 roku. Następnie uczniowie przeszli do Czytelni, aby poznać najważniejsze daty w historii miasta. Zajęcia zorganizowane były w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.
5 listopada odbyło się trzecie spotkanie w ramach programu „Kocham, lubię, szanuję…” realizowanego przez Monikę Cejmer w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Płocku. Tematem była odwaga cywilna, a do biblioterapii posłużyło opowiadanie o takim samym tytule z książki „Serce” Edmunda de Amicisa. Dzieci zastanowiły się, na czym polega odwaga - męstwo, heroizm, ale także nad tym, jakiego rodzaju odwagi potrzebujemy każdego dnia, na przykład aby przeciwstawić się przemocy czy też stanąć w obronie słabszych kolegów. W czasie zajęć uczniowie tworzyli łańcuch skojarzeń ze słowem „odwaga” oraz wykonali medal dla bohatera.
26 listopada odbyły się zajęcia, które w ramach projektu czytelniczego „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!” poprowadziła Marta Jaroszewska. Bibliotekę odwiedzili pierwszo- i drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Uczniowie na podstawie wysłuchanego fragmentu książki „Zielony i Nikt” Małgorzaty Strzałkowskiej, z wielkim entuzjazmem podjęli się zadania polegającego na odzwierciedleniu treści za pomocą ponadczasowych klocków lego.
W naszej bibliotece 26 listopada odbyły się również zajęcia czytelniczo-medialne „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce - moja wolność!”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie zostali zapoznani z postacią polskiego polityka Romana Dmowskiego. Podczas zajęć wykorzystana została książka Marcina Barana „Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim”. Dzieci po rozwiązaniu krzyżówki, której hasłem było nazwisko polityka, wykonały mapę mentalną wokół jego postaci, co ułatwiło im powiązanie i zapamiętanie faktów dotyczących jego osoby. Następnie przeczytały samodzielnie tekst książki, powtarzając trudniejsze dla nich słowa, np. traktat, Pałac Wersalski. Ponadto uczniowie wykonali prace plastyczne na temat „Czym jest dla mnie Polska”, a następnie swoje prace przedstawili w teatrzyku Kamishibai. Zajęcia prowadziła Anna Bakierzyńska.
Justyna Latarska 26 listopada odwiedziła Zeróweczkę w II Prywatnej Szkole Podstawowej Z.O.K. „Profesor”. Pierwsza część zajęć odbyła się z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai i opowieści „O panach Palcach”. Druga część miała na celu rozwój zdolności manualnych u sześciolatków. Dzieci poszukiwały skarbów w tajemniczym pudełku oraz wspólnie z nauczycielem wykonały SLIME.
26 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Płocku miały miejsce czwarte zajęcia w ramach programu biblioterapeutycznego „Kocham, lubię, szanuję…” autorstwa Moniki Cejmer. Tematem przewodnim spotkania były przyjaźń i miłość. Na początku spotkania dzieci wykonały kwiatek, na płatkach którego zapisały to, co każde z nich wnosi najcenniejszego do grupy. Zastanowiły się również, jakie cechy charakteru powinien posiadać prawdziwy przyjaciel. Spotkanie opierało się o lekturę „Mały Książę”. Dzieci wysłuchały fragmentu książki o wizycie Małego Księcia w ogrodzie pełnym róż oraz o spotkaniu z lisem. Próbowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest samotność, na czym polega przyjaźń i prawdziwa miłość, oczekiwanie na nią oraz poczucie bycia dla kogoś kimś wyjątkowym. Następnie uczniowie wysłuchali piosenki o miłości pt. „List” w wykonaniu Kamila Bednarka i wykonały dla przyjaciela bądź dla ukochanej osoby list, który włożyły do pięknie ozdobionej przez siebie koperty.
28 listopada Żabki i Słoneczka - dwie grupy przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku zostały wprowadzone w magiczny świat Dobble. Anna Kapela i Jolanta Sieczkowska harmonijnie połączyły naukę z zabawą wykorzystując gry Dobble. Dzieci uczyły się rozpoznawać i poprawnie nazywać kolory, kształty i zwierzęta, a także inne symbole graficzne. Praca w grupach pozwoliła na integrację i kształtowała u dzieci umiejętność bezinteresownego pomagania innym. Zabawa przyniosła wiele radości i wzbudziła pozytywne emocje.
29 listopada Anna Kapela i Jolanta Sieczkowska ponownie odwiedziły Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku. Z propozycji zabawy Dobble skorzystały tym razem Kaczorki i Misie. Wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane grą - szybko odnajdowały jednakowe obrazki i potrafiły je nazwać. Przedszkolaki wzajemnie sobie pomagały, poznawały nowe pojęcia, a przede wszystkim świetnie się bawiły.
Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285
|
||||||||||||
Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
|