Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MAJU

 

 

10 maja na zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie „Kobiety – historia i teraźniejszość” przybyli uczniowie klasy drugiej gimnazjum z Zespołu Szkół w Łęgu Probostwie. O historii praw kobiet w Polsce i na świecie oraz sławnych Polkach, które zasłynęły na niwie naukowej, kulturalnej, politycznej opowiadała Pani Małgorzata Wierzbicka. Natomiast Pani Monika Cejmer przeprowadziła lekcję na temat polskich noblistek – Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławy Szymborskiej. Gimnazjaliści odwiedzili również Wypożyczalnię, a w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej poznali możliwości katalogu komputerowego Integro.

 

 

Pod hasłem „Każdy może stworzyć teatr!”odbyły się w naszej bibliotece 14 maja zajęcia prowadzone przez Panią Annę Bakierzyńską, na które przybyły 6-latki z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku. Po wysłuchaniu teatrzykowego opowiadania „Rower Walentynki” autorstwa Christian Ferrari i Anne Brouillard, przedszkolaki namalowały „co im w duszy gra”. W ten sposób powstały pozornie niepasujące do siebie plansze. Zadaniem dzieci było połączenie ich ze sobą, tak by powstało opowiadanie. Udało się! Sześciolatki ułożyły oryginalną i niepowtarzalną historię, którą „wystawiały” w teatrzyku Kamishibai.

 

14 maja odbyły się również zajęcia poświęcone twórczości Jana Brzechwy, w których udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie. Nawiązywały one do obchodzonej w tym roku 120.rocznicy urodzin poety. Podczas zajęć uczniowie rozwiązali krzyżówkę, której hasłem było imię i nazwisko autora, a wszystkie pytania dotyczyły tytułów jego wierszy. Krzyżówkę uatrakcyjniła forma jej rozwiązania; otóż uczniowie musieli wpisywać hasła niedominującą ręką. Pani Anna Bakierzyńska wyjaśniła cel tej zamiany. Opowiedziała o lateralizacji i o tym, że aby lepiej się uczyć, trzeba „obudzić śpiącą” półkulę mózgu, m.in. dzięki tymczasowej zamianie rąk. Następnie uczniowie zastosowali to ćwiczenie także przy kreowaniu Kaczki Dziwaczki, dzięki czemu było sporo śmiechu.

 

16 maja Panie Monika Cejmer i Małgorzata Wierzbicka gościły w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Płocku, gdzie poprowadziły zajęcia z wykorzystaniem gier planszowych. Dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły w różnych grach, poznały zasady współzawodnictwa w ramach precyzyjnie określonych reguł, a przy tym miały okazję, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Do prowadzenia zajęć zostały wykorzystane gry: „Komiks”, „5 sekund”, „Bajkowa gra”, a także quiz „Zwierzęta” oraz story cubes – „kości opowieści” dostosowane do możliwości i umiejętności uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

 

21 maja odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne „Kobiety – historia i teraźniejszość”. Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Płocku. Pierwszą część zajęć poprowadziła Pani Małgorzata Wierzbicka, która przedstawiła historię praw kobiet w Polsce i na świecie. Młodzież obejrzała wystawę i wysłuchała opowieści na temat sławnych Polek. Nie zabrakło wśród nich znanych płocczanek: Marii Macieszyny i Janiny Czaplickiej. Lekcję na temat polskich noblistek – Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławy Szymborskiej – przeprowadziła Pani Monika Cejmer. Uczniowie poznawali polską uczoną poprzez jej działalność, a polską poetkę poprzez jej twórczość. Młodzież zapoznała się z kalendarium życia Marii Skłodowskiej-Curie na tle epoki – nauki, techniki, historii, kultury i sztuki. Uczestnicy zastanowili się, jakie cechy charakteru musiała posiadać pierwsza kobieta, która została profesorem Sorbony, dwukrotna noblistka (i matka noblistki), która zrobiła tak wiele dla światowej nauki i rozsławiła Polskę na świecie. Podczas zajęć uczniowie poznali wiersz Wisławy Szymborskiej „Portret kobiecy” i poddali analizie sposób, w jaki poetka opisuje kobietę - rozważali, czy czyni to w sposób pozytywny czy negatywny.

 

21 maja grupa cztero- i pięciolatków z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 w Płocku wzięła udział w zajęciach „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!”. Zadaniem dzieci było odzwierciedlenie przy użyciu klocków lego odczytanego przez Panią Martę Jaroszewską fragmentu opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Zielony i Nikt”. Warsztaty te to przede wszystkim super zabawa pobudzająca wyobraźnię i kreatywność dziecka, a jednocześnie dająca dużo radości i satysfakcji.

 

 

Projekt czytelniczy „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!” autorstwa Pani Marty Jaroszewskiej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 28 maja kolejna grupa dzieci z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 15 w Płocku brała udział w warsztatach. Dzieci w ciszy i skupieniu wysłuchały, krótkiego fragmentu książki pt: „Zielony i Nikt” Małgorzaty Strzałkowskiej. Na podstawie wysłuchanego tekstu, przy użyciu klocków lego stworzyły niezwykle ciekawe prace

 

Z okazji 6. urodzin Lustra Biblioteki 6-latki z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku złożyły Jubilatowi nietypowe życzenia. Najpierw narysowały dla portalu prezenty. Wśród nich znalazły się: pieniądze, komputer, książki i samochód, który będzie te książki dowoził, mnóstwo kwiatów, tortów, komputer, a nawet dywan! Oprócz tego było dużo serc i uśmiechniętych buziek. Następnie przedszkolaki z powstałych kart ułożyły oryginalne i atrakcyjne życzenia w formie teatrzyku Kamishibai. Spotkanie z przedszkolakami zorganizowała 28 maja Pani Anna Bakierzyńska. 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.