„Nie lekceważcie fantazji!
Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego”
Ambroży Kleks
7 maja 2018 roku zakończył się projekt czytelniczy „Brzechoklasa”, którego celem było upamiętnienie 120. rocznicy urodzin Jana Brzechwy, propagowanie wiedzy o jego życiu i twórczości, a także wyzwolenie aktywności i kreatywności wśród uczniów i nauczycieli oraz integracja środowiska szkolnego, bibliotekarskiego. Organizatorami byli Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Organizatorzy przy realizacji projektu współpracowali z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Projekt za pośrednictwem nauczycieli bibliotekarzy był adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu płockiego grodzkiego, płockiego ziemskiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego i trwał od 13 listopada 2017 do 7 maja 2018 roku.
Udział w projekcie wzięło 20 placówek oświatowych:
W ramach projektu odbyło się mnóstwo kreatywnych i oryginalnych działań.
Wprowadzeniem do nich były warsztaty twórcze dla nauczycieli bibliotekarzy „Brzechwoklasa – bliskie spotkanie z Kaczką Dziwaczką”, które 5 lutego 2018 roku poprowadziła Pani Olga Gray, kierownik świetlicy Szkoły Podstawowej nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Podczas spotkania nauczyciele własnoręcznie wykonali Kaczki Dziwaczki, które pomogły im w realizacji projektu – były rekwizytem przy czytaniu i inscenizacjach wierszy Jana Brzechwy.
Jednym z głównych działań był regionalny konkurs czytelniczy „Brzechwoklasa”. Zadaniem uczniów klas I-III było wcielenie się w rolę ilustratora Jana Brzechwy i zobrazowanie jednego z jego utworów. Uczniów klas I-VII czekało wyzwanie w postaci zbudowania makiety do utworu „Akademii Pana Kleksa”. Konkurs zaangażował nie tylko nauczycieli i uczniów, ale także rodziców, którzy pomagając przy makietach, mieli możliwość wykazania się kreatywnością. W jednej ze szkół budowanie makiet połączyło poezję z matematyką! Podczas ich tworzenia uczniowie konstruowali bryły, poznawali ich własności, obliczali objętości.
Po eliminacjach szkolnych do Biblioteki Pedagogicznej w Płocku wpłynęło 57 prac plastycznych i 33 makiety.
Z racji tak dużej ilości i ogromnej pomysłowości uczestników jury w składzie:
miało bardzo trudny orzech do zgryzienia. Po kilkugodzinnych obradach wyłoniło laureatów oraz osoby wyróżnione.
Nagrodzeni w kategorii klas I-III szkół podstawowych (praca plastyczna inspirowana twórczością Jana Brzechwy):
Wyróżnienia przyznane w kategorii klas I-III szkół podstawowych:
Nagrodzeni w kategorii klas IV-VII szkół podstawowych (makieta do utworu „Akademia Pana Kleksa”):
Wyróżnienia przyznane w kategorii klas IV-VII szkół podstawowych:
Ponadto Pani Olga Grey, członek komisji konkursowej, przyznała w tej kategorii nagrodę specjalną, którą otrzymał Jakub Gucwa ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie.
26 lutego 2018 roku w siedzibie Biblioteki miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.
Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy za udziału w konkursie. Sponsorami nagród byli Organizatorzy, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz Centrum Handlowe Auchan w Płocku.
W dniach 10-16 marca 2018 wszystkie prace zostały wyeksponowane w Centrum Handlowym Auchan w Płocku. Było to możliwe dzięki uprzejmości Pana Pawła Osieckiego – Dyrektora Centrum.
W marcu i kwietniu 2018 roku Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła szkoły zgłoszone do projektu „Brzechwoklasa” na otwarte lekcje dotyczące twórczości pisarza. Odbyło się 6 zajęć dydaktycznych, w których udział wzięło 121 uczniów. Tematyką lekcji były oczywiście wiersze Jana Brzechwy. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasłem było imię i nazwisko poety, robiły żabki do jego wiersza pt. „Żaba”, kury do „Kwoki”, kolaż podwodnego świata do wierszy „Sum”, „Ryby, żaby i raki”. Nie zabrakło prawdziwie szalonej Kaczki Dziwaczki, która miała czubek z kokardą!
Podobne zajęcia i inne, bardzo ciekawe przedsięwzięcia dotyczące twórczości Jana Brzechwy realizowali w swoich macierzystych placówkach nauczyciele bibliotekarze, biorący udział w projekcie. Na podsumowaniu projektu zaprezentowali mnóstwo kreatywnych i oryginalnych szkolnych działań.
W Szkole Podstawowej nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku w ramach projektu zorganizowano przedstawienie teatralne nie tylko dla uczniów szkoły, ale i dla pobliskiego przedszkola. Projekt zainicjował współpracę między placówkami. Pani Olga Gray – koordynator projektu, zorganizowała szkolne nocowanie, podczas którego odbyły się ekscytujące podchody w poszukiwaniu guzika Mateusza. Jak się okazało twórczość Jana Brzechwy można połączyć z nowoczesnym tańcem – otóż uczniowie „dwudziestki” zatańczyli brzechwową zumbę! Wszyscy uczestnicy projektu „Brzechwoklasa” otrzymali Certyfikat Ucznia Akademii Pana Kleksa oraz Szkolne Legitymacje podpisane przez dyrektora Alfonsa Paskudę.
Pani Jolanta Łuszczyńska – bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Książąt Mazowieckich w Płocku w ramach projektu zainicjowała akcję „Dzieci Dzieciom Czytają”, natomiast bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie – Pani Maria Lichota – przeprowadziła konkurs czytelniczy dla klas trzecich pt. „Życie i twórczość Jana Brzechwy” oraz zachęciła koło polonistyczne, by wystawiło bajkę Jana Brzechwy. Joanna Ostrowska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Bożewie zorganizowała międzyszkolny konkurs recytatorski „Jan Brzechwa znany i lubiany” oraz przeprowadziła cykl zajęć z „Brzechwoklasy”. Innowacyjnym podejściem wykazała się Pani Wioletta Skowrońska – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu, która przygotowała grę edukacyjną w programie LearningApps. W placówce odbył się quiz wiedzy na temat prezentowanych wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie podchodzili do tablicy multimedialnej i wskazywali właściwą odpowiedź.
Niesamowite działanie zorganizowała Pani Katarzyna Olszewska w Szkole Podstawowej im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie. Obyły się tam istne „Czary mary Pana Kleksa”! Dodatkowo bibliotekarka nawiązała współpracę z Samorządowym Przedszkolem „Niezapominajka” w Słupnie i zaprosiła przedszkolaków do wspólnego czytania poezji Jana Brzechwy oraz wykonania tradycyjnej Kaczki Dziwaczki.
Pani Anna Rymarkiewicz – nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym opisała tak swoje działania: „Od 19 do 23 lutego nauczyciel bibliotekarz odwiedzał klasy edukacji wczesnoszkolnej i zapraszał do udziału w mini teatrzyku inspirowanym utworami Jana Brzechwy. Zainscenizowano między innymi wiersze: „Żuk”, „Brudas”, „Na straganie”, „Jajko”. Działania teatralne wzbudziły w uczniach duże zainteresowanie. Angażując się w grę aktorską, wspaniale oddawali cechy postaci, w które się wcielali. W kreowaniu ról pomogły przygotowane rekwizyty. Po skończonych występach artyści zbierali zasłużone brawa. To były piękne i niezapominanie chwile!”. Dowodem na to, iż fantazji nie wolno lekceważyć, jest wykorzystanie przez Panią Anię utworów Jana Brzechwy na zajęciach technicznych. Pod hasłem „Tańcowała igła z nitką” powstały niezwykłe warzywa i grzyby! Wiersz „Na straganie” stał się inspiracją do przeprowadzenia bibliotecznych zajęć o zdrowiu.
W Szkole Podstawowej w Blichowie wiersze Jana Brzechwy czytały babcie. Tam też za pomocą wierszy poety uczono poprawnego wysławiania się; odbył się bowiem szkolny konkurs recytatorski klas I-III „Wierszyki łamiące języki” we współpracy z logopedą szkolnym. Uczniowie biorący w nim udział musieli przygotować odpowiedni strój, nawiązujący do bohatera wiersza, co dodatkowo przyczyniło się do wyzwolenia kreatywnego działania. Widać je również na zajęciach czytelniczych związanych z „Brzechwoklasą”, na których uczniowie malują farbami na folii rozciągniętej między nogami od ławki. Nauczyciel bibliotekarz tej szkoły – Pani Wiesława Osiak podjęła decyzję o przyznaniu tytułu szkolnej ,,Brzechwoklasy” klasie IVa. Uczniom wręczono plakat z napisem ,,Brzechwoklasa”. Czwartoklasiści byli bardzo zadowoleni.
W ramach projektu „Brzechwoklasa” bibliotekarka Agata Durma-Buchner ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. św. Franciszka z Asyżu w Płocku oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu wykorzystała zasoby Internetu. Filmy „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, „Dzik jest dziki”, „Witajcie w naszej bajce” z serwisu Youtube pomogły w nauce piosenek pod tymi samymi tytułami. Uczniowie wykonali ilustracje do wierszy z serii „ZOO”. Szóstoklasiści Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu przygotowali mini teatrzyk dla pobliskiego Przedszkola i klas I-III oparty na wierszach: „Psie smutki”, „Hipopotam i żaba”, „Kokoszka smakoszka”, „Kwoka”, „Rzepa i miód”, „Tygrys, Dzik”, „Żyrafa”, „Krokodyl”, „Miś”.
Kolejnym działaniem w ramach projektu „Brzechwoklasa” była inscenizacja pt. „Witajcie w naszej bajce” zorganizowana przez czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Płocku dla uczniów klas młodszych. Nie obyło się bez plastycznej ekspresji do utworów Jana Brzechwy w ramach konkursu „Jestem ilustratorem Jana Brzechwy”.
W Szkole Podstawowej nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku uczniowie pod kierunkiem Pani Anny Jagodzińskiej i Pani Marii Strzegowskiej wśród licznych działań projektowych uszyli i ozdobili Kaczki Dziwaczki.
Niezwykłymi makietami Akademii Pana Kleksa pochwalili się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym.
Wszystkie powyższe działania pokazują jak dużo działo się w ramach projektu i jak wszechstronne były inicjatywy z nim związane.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację projektu czytelniczego „Brzechoklasa” – nauczycielom bibliotekarzom, dyrektorom szkół, opiekunom, rodzicom i sponsorom.
Zwieńczeniem niech będą słowa nauczyciela bibliotekarza Pani Anny Rymarkiewicz, biorącej udział w projekcie: „Projekt edukacyjny spełnił swoje cele. W opinii uczniów oraz nauczycieli spotkanie z Janem Brzechwą było fascynujące i z pewnością przyczyniło się do popularyzacji jego twórczości”.
Anna Bakierzyńska
Olga Gray
Koordynatorzy projektu „Brzechowklasa”
Więcej zdjęć
https://www.facebook.com/pg/BibliotekaPedagogiczna.Plock/photos/?tab=album&album_id=1873591099600596
Plakat projektu
Warsztaty twórcze dla nauczycieli
Rozstrzygnięcie regionalnego konkursu czytelniczego "Brzechowklasa"
Nagrodzone prace w kategorii klas I-III
Nagrodzone prace w kategorii klas IV-VII
Wystawa prac konkursowych w CH Auchan w Płocku
Zajęcia czytelnicze
Zajęcia czytelnicze
Zajęcia czytelnicze
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Książąt Mazowieckich w Płocku
Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie
Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu
Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie
Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie
Szkoła Podstawowa im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie
Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym
Uroczyste podsumowanie projektu czytelniczego "Brzechwoklasa"
Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285
|
||||||||||||
Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
|