Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

PODSUMOWANIE PROJEKTU CZYTELNICZEGO „BRZECHWOKLASA”

„Nie lekceważcie fantazji!

Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego”

Ambroży Kleks

 

7 maja 2018 roku zakończył się projekt czytelniczy „Brzechoklasa”, którego celem było upamiętnienie 120. rocznicy urodzin Jana Brzechwy, propagowanie wiedzy o jego życiu i twórczości, a także wyzwolenie aktywności i kreatywności wśród uczniów i nauczycieli oraz integracja środowiska szkolnego, bibliotekarskiego. Organizatorami byli Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Organizatorzy przy realizacji projektu współpracowali z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Projekt za pośrednictwem nauczycieli bibliotekarzy był adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu płockiego grodzkiego, płockiego ziemskiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego i trwał od 13 listopada 2017 do 7 maja 2018 roku.

Udział w projekcie wzięło 20 placówek oświatowych:

  1. Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Płocku
  2. Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach
  3. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie
  4. Szkoła Podstawowa nr 15 im. Św. Franciszka z Asyżu w Płocku
  5. Szkoła Podstawowa im. Abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie
  6. Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu
  7. Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym
  8. Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku
  9. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Książąt Mazowieckich w Płocku
  10. Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie
  11. Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie
  12. Szkoła Podstawowa w Łęgu Probostwie
  13. Szkoła Podstawowa im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie
  14. Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku
  15. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku
  16. Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
  17. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie
  18. Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Brzechwy w Płocku
  19. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
  20. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku

 

W ramach projektu odbyło się mnóstwo kreatywnych i oryginalnych działań.

Wprowadzeniem do nich były warsztaty twórcze dla nauczycieli bibliotekarzy „Brzechwoklasa – bliskie spotkanie z Kaczką Dziwaczką”, które 5 lutego 2018 roku poprowadziła Pani Olga Gray, kierownik świetlicy Szkoły Podstawowej nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Podczas spotkania nauczyciele własnoręcznie wykonali Kaczki Dziwaczki, które pomogły im w realizacji projektu – były rekwizytem przy czytaniu i  inscenizacjach wierszy Jana Brzechwy.

 

Jednym z głównych działań był regionalny konkurs czytelniczy „Brzechwoklasa”. Zadaniem uczniów klas I-III było wcielenie się w rolę ilustratora Jana Brzechwy i zobrazowanie jednego z jego utworów. Uczniów klas I-VII czekało wyzwanie w postaci zbudowania makiety do utworu „Akademii Pana Kleksa”. Konkurs zaangażował nie tylko nauczycieli i uczniów, ale także rodziców, którzy pomagając przy makietach, mieli możliwość wykazania się kreatywnością. W jednej ze szkół budowanie makiet połączyło poezję z matematyką! Podczas ich tworzenia uczniowie konstruowali bryły, poznawali ich własności, obliczali objętości.

Po eliminacjach szkolnych do Biblioteki Pedagogicznej w Płocku wpłynęło 57 prac plastycznych i 33 makiety.

Z racji tak dużej ilości i ogromnej pomysłowości uczestników jury w składzie:

  • Pani Agnieszka Olczyk-Twardy – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku
  • Pan Leszek Skierski – Kierownik Działu Promocji i Marketingu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
  • Pani Olga Gray – Kierownik świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku

miało bardzo trudny orzech do zgryzienia. Po kilkugodzinnych obradach wyłoniło laureatów oraz osoby wyróżnione.

 

Nagrodzeni w kategorii klas I-III szkół podstawowych (praca plastyczna inspirowana twórczością Jana Brzechwy):  

  1. miejsce – Michalina Sarzała (Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym)
  2. miejsce – Marta Czerwińska (Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu)
  3. miejsce – Zofia Zielińska (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku)

Wyróżnienia przyznane w kategorii klas I-III szkół podstawowych:

  • Anna Kokosza (Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach)
  • Zuzanna Ciarka (Szkoła Podstawowa im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie)
  • Magdalena Górecka (Szkoła Podstawowa im. Czesława Hińca w Rogozinie)

Nagrodzeni w kategorii klas IV-VII szkół podstawowych (makieta do utworu „Akademia Pana Kleksa”):

  1. miejsce – Adam Ostrowicki (Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie)
  2. miejsce – Jakub Gachewicz (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie)
  3. miejsce – Patryk Żółtowski (Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku)

Wyróżnienia przyznane w kategorii klas IV-VII szkół podstawowych:

  • Kacper Stępniak (Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym)
  • Dominik Łazarz (Szkoła Podstawowa im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie)
  • Wiktoria Stanisławska (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku)

Ponadto Pani Olga Grey, członek komisji konkursowej, przyznała w tej kategorii nagrodę specjalną, którą otrzymał Jakub Gucwa ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie.

 

26 lutego 2018 roku w siedzibie Biblioteki miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy za udziału w konkursie. Sponsorami nagród byli Organizatorzy, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz Centrum Handlowe Auchan w Płocku.

W dniach 10-16 marca 2018 wszystkie prace zostały wyeksponowane w Centrum Handlowym Auchan w Płocku. Było to możliwe dzięki uprzejmości Pana Pawła Osieckiego – Dyrektora Centrum.

W marcu i kwietniu 2018 roku Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła szkoły zgłoszone do projektu „Brzechwoklasa” na otwarte lekcje dotyczące twórczości pisarza. Odbyło się 6 zajęć dydaktycznych, w których udział wzięło 121 uczniów. Tematyką lekcji były oczywiście wiersze Jana Brzechwy. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasłem było imię i nazwisko poety, robiły żabki do jego wiersza pt. „Żaba”, kury do „Kwoki”, kolaż podwodnego świata do wierszy „Sum”, „Ryby, żaby i raki”. Nie zabrakło prawdziwie szalonej Kaczki Dziwaczki, która miała czubek z kokardą!

 

Podobne zajęcia i inne, bardzo ciekawe przedsięwzięcia dotyczące twórczości Jana Brzechwy realizowali w swoich macierzystych placówkach nauczyciele bibliotekarze, biorący udział w projekcie. Na podsumowaniu projektu zaprezentowali mnóstwo kreatywnych i oryginalnych szkolnych działań.

W Szkole Podstawowej nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku w ramach projektu zorganizowano przedstawienie teatralne nie tylko dla uczniów szkoły, ale i dla pobliskiego przedszkola. Projekt zainicjował współpracę między placówkami. Pani Olga Gray – koordynator projektu, zorganizowała szkolne nocowanie, podczas którego odbyły się ekscytujące podchody w poszukiwaniu guzika Mateusza. Jak się okazało twórczość Jana Brzechwy można połączyć z nowoczesnym tańcem – otóż uczniowie „dwudziestki” zatańczyli brzechwową zumbę! Wszyscy uczestnicy projektu „Brzechwoklasa” otrzymali Certyfikat Ucznia Akademii Pana Kleksa oraz Szkolne Legitymacje podpisane przez dyrektora Alfonsa Paskudę.

Pani Jolanta Łuszczyńska – bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Książąt Mazowieckich w Płocku w ramach projektu zainicjowała akcję „Dzieci Dzieciom Czytają”, natomiast bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie – Pani Maria Lichota – przeprowadziła konkurs czytelniczy dla klas trzecich pt. „Życie i twórczość Jana Brzechwy” oraz zachęciła koło polonistyczne, by wystawiło bajkę Jana Brzechwy. Joanna Ostrowska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Bożewie zorganizowała międzyszkolny konkurs recytatorski „Jan Brzechwa znany i lubiany” oraz przeprowadziła cykl zajęć z „Brzechwoklasy”. Innowacyjnym podejściem wykazała się Pani Wioletta Skowrońska – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu, która przygotowała grę edukacyjną w programie LearningApps. W placówce odbył się quiz wiedzy na temat prezentowanych wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie podchodzili do tablicy multimedialnej i wskazywali właściwą odpowiedź.

Niesamowite działanie zorganizowała Pani Katarzyna Olszewska w Szkole Podstawowej im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Słupnie. Obyły się tam istne „Czary mary Pana Kleksa”! Dodatkowo bibliotekarka nawiązała współpracę z Samorządowym Przedszkolem „Niezapominajka” w Słupnie i zaprosiła przedszkolaków do wspólnego czytania poezji Jana Brzechwy oraz wykonania tradycyjnej Kaczki Dziwaczki.

Pani Anna Rymarkiewicz – nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym opisała tak swoje działania: „Od 19 do 23 lutego nauczyciel bibliotekarz odwiedzał klasy edukacji wczesnoszkolnej i zapraszał do udziału w mini teatrzyku inspirowanym utworami Jana Brzechwy. Zainscenizowano między innymi wiersze: „Żuk”, „Brudas”, „Na straganie”, „Jajko”. Działania teatralne wzbudziły w uczniach duże zainteresowanie. Angażując się w grę aktorską, wspaniale oddawali cechy postaci, w które się wcielali. W kreowaniu ról pomogły przygotowane rekwizyty. Po skończonych występach artyści zbierali zasłużone brawa. To były piękne i niezapominanie chwile!”. Dowodem na to, iż fantazji nie wolno lekceważyć, jest wykorzystanie przez Panią Anię utworów Jana Brzechwy na zajęciach technicznych. Pod hasłem „Tańcowała igła z nitką” powstały niezwykłe warzywa i grzyby! Wiersz „Na straganie” stał się inspiracją do przeprowadzenia bibliotecznych zajęć o zdrowiu.

W Szkole Podstawowej w Blichowie wiersze Jana Brzechwy czytały babcie. Tam też za pomocą wierszy poety uczono poprawnego wysławiania się; odbył się bowiem szkolny konkurs recytatorski klas I-III „Wierszyki łamiące języki” we współpracy z logopedą szkolnym. Uczniowie biorący w nim udział musieli przygotować odpowiedni strój, nawiązujący do bohatera wiersza, co dodatkowo przyczyniło się do wyzwolenia kreatywnego działania. Widać je również na zajęciach czytelniczych związanych z „Brzechwoklasą”, na których uczniowie malują farbami na folii rozciągniętej między nogami od ławki. Nauczyciel bibliotekarz tej szkoły – Pani Wiesława Osiak podjęła decyzję o przyznaniu tytułu szkolnej ,,Brzechwoklasy” klasie IVa. Uczniom wręczono plakat z napisem ,,Brzechwoklasa”. Czwartoklasiści byli bardzo zadowoleni.

W ramach projektu „Brzechwoklasa” bibliotekarka Agata Durma-Buchner ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. św. Franciszka z Asyżu w Płocku oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu wykorzystała zasoby Internetu. Filmy „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, „Dzik jest dziki”, „Witajcie w naszej bajce” z serwisu Youtube pomogły w nauce piosenek pod tymi samymi tytułami. Uczniowie wykonali ilustracje do wierszy z serii „ZOO”. Szóstoklasiści Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu przygotowali mini teatrzyk dla pobliskiego Przedszkola i klas I-III oparty na wierszach: „Psie smutki”, „Hipopotam i żaba”, „Kokoszka smakoszka”, „Kwoka”, „Rzepa i miód”, „Tygrys, Dzik”, „Żyrafa”, „Krokodyl”, „Miś”.

Kolejnym działaniem w ramach projektu „Brzechwoklasa” była inscenizacja pt. „Witajcie w naszej bajce” zorganizowana przez czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Płocku dla uczniów klas młodszych. Nie obyło się bez plastycznej ekspresji do utworów Jana Brzechwy w ramach konkursu „Jestem ilustratorem Jana Brzechwy”.

W Szkole Podstawowej nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku uczniowie pod kierunkiem Pani Anny Jagodzińskiej i Pani Marii Strzegowskiej wśród licznych działań projektowych uszyli i ozdobili Kaczki Dziwaczki.

Niezwykłymi makietami Akademii Pana Kleksa pochwalili się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym.

Wszystkie powyższe działania pokazują jak dużo działo się w ramach projektu i jak wszechstronne były inicjatywy z nim związane.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację projektu czytelniczego „Brzechoklasa” – nauczycielom bibliotekarzom, dyrektorom szkół, opiekunom, rodzicom i sponsorom.

Zwieńczeniem niech będą słowa nauczyciela bibliotekarza Pani Anny Rymarkiewicz, biorącej udział w projekcie: „Projekt edukacyjny spełnił swoje cele. W opinii uczniów oraz nauczycieli spotkanie z Janem Brzechwą było fascynujące i z pewnością przyczyniło się do popularyzacji jego twórczości”.

 

Anna Bakierzyńska

Olga Gray

Koordynatorzy projektu „Brzechowklasa”

 

 

Więcej zdjęć 

https://www.facebook.com/pg/BibliotekaPedagogiczna.Plock/photos/?tab=album&album_id=1873591099600596

 

Plakat projektu

Warsztaty twórcze dla nauczycieli

 


Rozstrzygnięcie regionalnego konkursu czytelniczego "Brzechowklasa"

 

Nagrodzone prace w kategorii klas I-III

Nagrodzone prace w kategorii klas IV-VII

 


Wystawa prac konkursowych w CH Auchan w Płocku

 

Zajęcia czytelnicze

 

Zajęcia czytelnicze

 

Zajęcia czytelnicze

 

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku

 

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Książąt Mazowieckich w Płocku

 

Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie

 

Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu

 

Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym

 


Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie

 

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie

 

Szkoła Podstawowa im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie

 

Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym

 


Uroczyste podsumowanie projektu czytelniczego "Brzechwoklasa"

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.