Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Kreatywnie o kosmosie”

13.01 odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami” poświęcone astronomii. Warsztat „Kreatywnie o kosmosie” poprowadziła Pani Elżbieta Milewska - pasjonatka astronomii, wicedyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Prowadząca oprócz przypomnienia heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika, uchyliła nauczycielom rąbki tajemnicy kosmosu. Kosmiczna podróż rozpoczęła się wystrzeleniem rakiety. Wykonując chemiczne doświadczenia, dowiedzieliśmy się jak powstaje „ogon” komety, widzieliśmy namiastkę spadających gwiazd, a nawet zrobiliśmy Układ Słoneczny i własne galaktyki. Zbudowaliśmy lądowniki, tak czułe i delikatne, że jajka znajdujące się w nich, nie ucierpiały;-)

Natomiast na warsztatach „O obrotach na co dzień” Pan Stanisław Rokita - astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu zarysował starożytne spojrzenie na położenie Ziemi we Wszechświecie m.in. poglądy Klaudiusza Ptolemeusza, czy też Arystotelesa, który był zwolennikiem geocentrycznej teorii. Pan Stanisław przybliżył drogę Mikołaja Kopernika w udowodnieniu faktu, że to jednak Słońce stoi w centrum, a inne planety w tym Ziemia krążą wokół niego. Poznaliśmy także okoliczności powstania przełomowego dla nauki dzieła „O obrotach sfer niebieskich” oraz słynnego obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Niewiele osób wie, że w pierwszych szkicach dzieła, przy kolanach Kopernika była luneta. Malarzowi zarzucono, iż w czasach Kopernika nie było jeszcze tego wynalazku. Zatem na następnym obrazie Matejko lunetę umieścił  w prawym dolnym rogu.

Wszyscy uczestnicy nauczyciele sieci otrzymali od Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu bezpłatne pomoce dydaktyczne – obrotowe mapy nieba, w celu wykorzystania ich z uczniami na bibliotecznych lekcjach.

Wiedza oraz doświadczenia zdobyte na tym „kosmicznym” spotkaniu sieci mogą zostać wykorzystane na zajęciach z uczniami, które być może staną się początkiem astronomicznej pasji.

Materiały do pobrania (folder skompresowany .ZIP)  - rozmiar pliku 795MB
plik należy pobrać na swój komputer i następnie rozpakować

 

Anna Bakierzyńska
koordynator sieci współpracy i samokształcenia
„Między nami bibliotekarzami”

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.