Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

LITERATURA I SZTUKI PLASTYCZNE NA SPOTKANIU SIECI NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

13 listopada miało miejsce kolejne spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Między nami bibliotekarzami”. Tematem przewodnim była integracja sztuk plastycznych i literatury.

Słowem wstępu koordynator sieci Anna Bakierzyńska zaprezentowała wyniki ankiet z 18 września, na podstawie których zostały zaplanowane tematy kolejnych spotkań. Zaprosiła także do wzięcia udziału w projekcie czytelniczym „Brzechwoklasa” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną i Szkołę Podstawową nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Celem projektu jest upamiętnienie 120. rocznicy urodzin Jana Brzechwy oraz wyzwolenie aktywności i kreatywności wśród uczniów i nauczycieli.

W drugiej części spotkania odbyły się inspirujące warsztaty, poprowadzone przez Panią Annę Krusiewicz – nauczyciela konsultanta w zakresie języka polskiego, historii i wos oraz przez Panią Aleksandrę Banach – nauczyciela konsultanta w zakresie muzyki, plastyki, sztuki, wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.

Pani Anna Krusiewicz poprowadziła nas przez literaturę i sztukę od prehistorii (słynnej Jaskini Lascaux we Francji), aż do literatury XX wieku (wiersz „Gruszka” Kazimierza Wierzyńskiego). Zaprezentowała utwór Beaty Lejman „Da da dama” łączący sztukę (obraz Mona Lisa) z dadaistyczną poezją. Stał się on wstępem do samodzielnego napisania przez sieciowców abstrakcyjnego dadaistycznego wiersza ze słów wyciągniętych z kapelusza. Z kolei Pani Aleksandra Banach zaprezentowała ciekawe i kreatywne formy pracy z uczniami, m.in. zabawy paluszkowe, tworzenie owoców innych niż znane, mówiące obrazy. Bibliotekarze eksperymentowali także z dziełami sztuki Leonarda da Vinci „Mona Lisa” i „Dama z Gronostajem”. Mogli sami poczuć się artystami, kończąc obrazy Stanisława Wyspiańskiego, bądź wcielić się w postacie z jego dzieł. „Ożywili” dialogami osoby z obrazu Auguste’a Renoira „Bal w Moulin de la Galette”. Wzorując się na obrazie Giuseppa Arcimboldiego „Cesarz”, nauczyciele stworzyli sceny i postacie z produktów żywnościowych.

Dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół nr 3 w Płocku za użyczenie sali na spotkanie oraz Pani Soni Konstantynowicz – nauczycielowi bibliotekarzowi za pomoc w jego organizacji.

 

Anna Bakierzyńska

koordynator sieci "Między nami bibliotekarzami"

 













KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.