Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W LUTYM

13 lutego Justyna Latarska odwiedziła grupę czterolatków i grupę pięciolatków Miejskiego Przedszkola nr 17 w Płocku. Małym słuchaczom zaprezentowany został teatrzyk obrazkowy kamishibai. Grupa pięciolatków uważnie wysłuchała opowieści „Kotka Milusia”, zaś czterolatki opowiadania „O Panach Palcach”. Zwieńczeniem zajęć były liczne zabawy ruchowe oraz praca plastyczna.





 

14 lutego w Miejskim Przedszkolu nr 17 w Płocku odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, które prowadziła Justyna Latarska. W walentynkowe święto dzieci przekazały sobie serduszko przyjaźni, a następnie miały przyjemność obejrzeć i wysłuchać opowiadania Christiana Ferrari „Rower Walentynki”. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną.

 





W piątkowy poranek 15 lutego Marta Jaroszewska odwiedziła grupę pięciolatków w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania „Mój przyjaciel Kemushi” o malutkiej gąsienicy, która z czasem wraz z przemianami zachodzącymi w przyrodzie stała się pięknym motylem. Bajka bardzo podobała się dzieciom, a towarzyszące treści przepiękne kolorowe ilustracje teatrzyku kamishibai pobudziły w dzieciach wyobraźnię, dzięki czemu pięknie ozdobiły własne motyle.

 





W naszej bibliotece 15 lutego odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe „Piaskowe opowieści”. Uczestniczyła w nich grupa Sówek z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku. Spotkanie rozpoczęło się ćwiczeniami relaksacyjnymi, które pozwoliły młodym czytelnikom odprężyć się i zwiększyć koncentrację. Kolejnym etapem było wylosowanie przez dzieci książki oraz uważne wysłuchanie przeczytanego przez prowadzącą Justynę Latarską fragmentu tekstu literackiego. Najbardziej wyczekiwanym etapem zajęć była zabawa piaskiem kinetycznym, czyli odtworzenie danego fragmentu książki za pomocą budowli z piasku. Atmosferę na zajęciach umiliła wspaniała muzyka Vivaldiego „Cztery pory roku”. Było miło, twórczo i kreatywnie!

 





18 lutego odbyło się ostatnie spotkanie w ramach programu biblioterapeutycznego „Kocham, lubię, szanuję…” realizowanego przez Monikę Cejmer w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Płocku. Tematem zajęć było piękno i jego różne wymiary. Do rozważań posłużył fragment książki „Momo” Michaela Endego. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu o małej dziewczynce o „nieco osobliwym” wyglądzie. Uczniowie doszli do wniosku, że „nie szata zdobi człowieka”, ale prawdziwe piękno promieniuje z duszy człowieka.

 





21 lutego zajęciach dydaktycznych „Wynalazek Braille’a oknem na świat” udział wzięli szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę poświęconą Louisowi Braillowi, poznali historię pisma dla niewidomych i niedowidzących oraz obejrzeli pomoce naukowe, jakie są wykorzystywane w nauczaniu osób niewidomych. Następnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których podzieleni na grupy rozwiązywali quiz związany z tematyką zajęć, a także wykonywali zadania - na przykład zapisywali swoje inicjały w języku brajlowskim. Sporo emocji wywołało zadanie polegające na odkrywaniu z zakrytymi oczami przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku. Zajęcia prowadziła Małgorzata Wierzbicka.

 





Kolejne zajęcia warsztatowe „Piaskowe opowieści” odbyły się 22 lutego. Tym razem uczestniczyła w nich grupa „Misiów” Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku. Zajęcia rozpoczęły się zabawami relaksacyjnymi, co umożliwiło dzieciom skupienie i wyciszenie przed kolejnym etapem zajęć. Na podstawie wysłuchanego fragmentu książki „Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym” dzieci z wielkim entuzjazmem podjęły się zadania polegającego na odzwierciedleniu treści za pomocą piasku kinetycznego.

 





Z Neciem w Internecie fajnie spędzam czas…To słowa piosenki, która wprowadziła dzieci w tematykę zajęć zorganizowanych 25 lutego przez  Martę Jaroszewską w ramach rozwijania kompetencji informatycznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnikami zajęć były pięciolatki z Miejskiego Przedszkola Nr 14 w Płocku. Wykorzystana podczas spotkania aplikacja edukacyjna „Necio” wprowadziła dzieci w świat Internetu. Sympatyczny robocik Necio pełnił rolę przewodnika; pomagał przedszkolakom przechodzić kolejne etapy zabawy. Wykonywane zadania miały na celu rozwijanie zmysłu obserwacji, ćwiczenie refleksu i precyzyjnych ruchów na ekranie monitora, ćwiczenie klikania oraz oswajanie z praktycznym wykorzystaniem myszy komputerowej. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały zeszyt ćwiczeń, w którym po powrocie do przedszkola będą kontynuowały zabawy z poznanym przyjacielem Neciem.

 





25 lutego do pracowni komputerowej Biblioteki Pedagogicznej przybyły cztero- i pięciolatki z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku. Celem wizyty było poszerzenie wiedzy na temat wiecznie mroźnych krain: Arktyki i Antarktydy za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK). W ramach rozgrzewki przedszkolaki odgadywały zagadki o polarnych zwierzętach, a następnie dowiedziały się, że Arktyka jest na biegunie północnym („na górze kuli ziemskiej”), a Antarktyda na południowym („na dole kuli ziemskiej”). Następie dzieci obejrzały filmy o polarnych zwierzętach, z których zapamiętały, iż niedźwiedzie polarne żyją na Arktyce, a pingwiny na Antarktydzie i niestety nie mogą się spotkać razem, jak jest często pokazywane w bajkach. W drugiej części zajęć przedszkolaki miały możliwość pogrania w edukacyjne gry dotyczące między innymi zwierząt polarnych. Zajęcia prowadziła Anna Bakierzyńska.

 





We wtorek 25 lutego naszą bibliotekę odwiedziła grupa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku. Uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Louisowi Braillowi, a także film o twórcy alfabetu dla osób niewidomych. Podczas zajęć odczytywali napisy zapisane w języku Braille’a, poznawali za pomocą dotyku wybrane książki, a także wzięli udział w zadaniu, które polegało na odgadnięciu z zasłoniętymi oczami, jaki przedmiot trzymają w ręku. Podsumowaniem zajęć była refleksja, jak, kiedy i kto możne pomóc osobom niewidomym i niedowidzących w codziennym życiu.

 





27 lutego Marta Jaroszewska odwiedziła grupę sześciolatków w Miejskim Przedszkolu Nr 14 w Płocku. Podczas spotkania zabrała dzieci w podróż po Polsce z nurtem rzeki Wisły. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały piękne, wyraziste ilustracje fauny i flory. W ciszy wysłuchały tekstu „Bajki o Wiśle”, zaprezentowanej w formie kart ilustracyjnych kamishibai. Celem zajęć było ukazanie najmłodszym piękna kraju, w którym żyjemy - miejsc znanych i mniej znanych na mapie Polski.







KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.