Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

PODSUMOWANIE MAJOWYCH WYDARZEŃ

Jeszcze pod koniec kwietnia na zaproszenie Pani Urszuli Stolarczyk z biblioteki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Płocku Marta Jaroszewka odwiedziła klasę czwartą Szkoły Podstawowej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć premierowy pokaz teatrzyku Kamishibai pt. „Mój przyjaciel Kemushi” autorstwa Nathalie Dargent. Opowiadanie dotyczyło przemian następujących w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Główny bohater Kemushi to gąsienica, która w miarę upływu czasu rośnie i dojrzewa, aby stać się pięknym motylem.

Ta forma czytania bardzo spodobała się słuchaczom, którzy w ciszy z zainteresowaniem wysłuchali treści śledząc przepiękne ilustracje towarzyszące opowiadaniu. Na zakończenie uczestnicy spotkania wykonali pracę plastyczną, polegającą na pokolorowaniu motyla zgodnie z podanym kodem. Kolorowanie okazało się dobrym sposobem na relaks, wyciszenie, poprawienie koncentracji w przerwie pochłaniania wiedzy.



Zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Płocku

Zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Płocku

 

Co jest potrzebą, a co jest żądaniem? Na to poważne pytanie odpowiedź znaleźli uczniowie klas trzecich z II Prywatnej Szkoły Podstawowej Zespołu Oświatowo - Konsultacyjnego "Profesor", którzy odwiedzili naszą bibliotekę 8 maja. Po rozwiązaniu krzyżówek przygotowanych przez Annę Bakierzyńską, dokonali podziału rzeczy, np. nowy telefon, jedzenie, oryginalne ubrania, dom, przyjaciele, woda itp. na te potrzebne do życia (potrzeby) i na te, bez których można sobie poradzić (żądania). Najwięcej emocji dostarczyła gra „Królestwo Potrzeb”, której celem jest pokazanie różnicy między ludzkimi potrzebami a żądaniami. Uczniowie musieli królowi Misiowi kolejno oddawać dane im wcześniej przywileje (karty). Po gorących dyskusjach na stolikach zostały karty z wizerunkiem m.in. rodziny, czystego środowiska, jedzenia, snu, przyjaźni. W drugiej części spotkania goście wzięli udział w warsztatach „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!”, które poprowadziła Marta Jaroszewska. Podczas zajęć dzieci wykazały się ciekawymi pomysłami oraz kreatywnością w konstrukcjach klockowych. Z dumą i uśmiechem prezentowały swoje prace.

 

Warsztaty dla trzecioklasistów z Prywatnej Szkoły Podstawowej „Profesor”

Warsztaty dla trzecioklasistów z Prywatnej Szkoły Podstawowej „Profesor”

 

„Tobie książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy…”takie uroczyste przyrzeczenie złożyły 12 maja przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 34 w Płocku. Po rozwiązaniu krzyżówki z hasłem „książka”, dzieci na podstawie wiersza Jana Huszcza „Skarga książki” ustaliły, jak należy postępować z książką. Następnie jak zawodowi żołnierze złożyły książce przyrzeczenie jej szanowania, pod którym „podpisały się” swoimi odciskami palców. Zostały także pasowani na „Przyjaciela Książki” oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie quizu bajkowego, w którym sprawdziliśmy czy dzieci wiedzą, np. kto obudził Śpiącą Królewnę, z czego wyczarowano karocę Kopciuszka, jakim zwierzątkiem był Kłapouchy. Zwieńczeniem zajęć bibliotecznych było namalowanie swojego ulubionego książkowego bohatera. Równolegle w sali Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej Pani Marta Jaroszewska poprowadziła ekscytujące zajęcia warsztatowe „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!”.

 

Zajęcia dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 34 w Płocku

Zajęcia dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 34 w Płocku

 

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał… Mając na uwadze polskie przysłowie, 15 maja do biblioteki przybyły trzy- i czterolatki z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku. Przedszkolaki z grupy „Żabki” obejrzały wystawę o żabkach właśnie. Wysłuchały także opowiadania „Gruffalo” Jilii Donaldson, a następnie namalowały owego stworka, bohatera opowiadania.

 

„Żabki” z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku z wizytą w bibliotece

„Żabki” z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku z wizytą w bibliotece

 

15 maja Bibliotekę Pedagogiczną odwiedzili również uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Bodzanowa. Poznali oni specyfikę pracy Wypożyczalni, obejrzeli magazyny biblioteczne, dowiedzieli się, po co i jak funkcjonuje Czytelnia. Po rozwiązaniu krzyżówki „Witamy w bibliotece”, nawiązała się rozmowa o szanowaniu książek. Drugoklasiści złożyli uroczystą przysięgę szanowania książek i „podpisali się” pod nią swoimi odciskami palców. Na zakończenie spotkania uczniowie narysowali swojego ulubionego literackiego bohatera.

 

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bodzanowie

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bodzanowie

 

W dniach 18-21 maja na Stadionie Narodowym odbyły się VIII Warszawskie Targi Książki. W targach uczestniczyło 800 wydawców z 32 krajów i ponad 1000 pisarzy z całego świata. Gościem honorowym były Niemcy. Stoiska wystawowe odwiedziło ponad 75 tysięcy osób. Program targów był bardzo bogaty i obfitował w liczne spotkania autorskie dla różnych grup odbiorców. Wśród pisarzy nie zabrakło Szczepana Twardocha, Hanny Krall, Filipa Springera czy Katarzyny Bondy. Z myślą o bibliotekarzach zorganizowano liczne spotkania poświęcone tematyce czytania, np.: jak zaangażować pokolenie Y i Z w czytanie książek, rola czytania w życiu dziecka, projekt Academica. Wśród miłośników literatury, którzy odwiedzili w tych dniach Stadion Narodowy nie zabrakło naszej koleżanki Małgorzaty Wierzbickiej, która z Warszawy przywiozła garść inspiracji oraz informacje o nowościach wydawniczych.

 

VIII Warszawskie Targi Książki

VIII Warszawskie Targi Książki

 

22 maja w naszej bibliotece zostały zorganizowane dwa spotkania autorskie z Panią Anną Włochowską. Na spotkanie z autorką przybyli uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku oraz dwie grupy czterolatków z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku. Pani Anna w barwny sposób opowiadała o swoich książkach, pomysłach i inspiracjach literackich. Uczniowie i przedszkolaki wysłuchali fragmentów opowiadań z książeczki „Babcia Ania pisze opowiadania", „Gabryś i przyjaciele" oraz wierszy ze zbioru „Rymowanki Babci Anki". Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez autorkę. Spotkania zorganizowały Małgorzata Wierzbicka i Anna Bakierzyńska z Czytelnia i Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego.

 

Spotkanie autorskie z Anną Włochowską

Spotkanie autorskie z Anną Włochowską

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.