Na temat literatury dla dzieci i młodzieży rozmawialiśmy podczas kolejnego w tym roku spotkania Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy Między nami bibliotekarzami, które odbyło się 13 listopada 2023. Podczas pierwszego wystąpienia pt. „Rola książek i twórców w Social Mediach. Polecenia książek dla dzieci i młodzieży” wypowiedziała się płocka instagramerka książkowa Julia Bartnicka, działająca w mediach społecznościowych jako @czytanienaszapasja.
25 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Między nami bibliotekarzami”. Uczestników przywitała Agnieszka Olczyk, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Pierwszą część spotkania, zatytułowaną Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (PSR) - metoda wykorzystywana w pracy z czytelnikiem, poprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Prowadząca omówiła genezę i główne założenia PSR oraz zaprezentowała tematyczne książki do pracy z uczniem.
15 maja 2023 roku w Towarzystwie Naukowym Płockim odbyło się spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Między nami bibliotekarzami”. Prelekcję „Pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium..." na tle zabytkowych zbiorów Biblioteki naukowej im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego” poprowadziła Agnieszka Ciechomska, kierownik Biblioteki im. Zielińskich TNP.
6 marca odbyło się kolejne spotkanie sieci Między nami bibliotekarzami. Szkolenie Płock z orbity, czyli zdjęcia satelitarne w edukacji, poprowadził Aleksander Jasiak, koordynator ESERO-Polska i ekspert od obserwacji satelitarnych, zmian klimatu oraz metodyk edukacji kosmicznej Centrum Kopernika w Warszawie. Podczas spotkania bibliotekarze dowiedzieli się, skąd można wziąć, jak zrozumieć i do czego wykorzystać zdjęcia satelitarne w sytuacjach edukacyjnych. Poznali darmowe narzędzia EO Browser, aby zaznajomić się z wyszukiwaniem zdjęć satelitarnych w celu urozmaicenia zajęć czytelniczo-medialnych.
16 stycznia 2023 r. odbyło się szkolenie Prawda, dobro, piękno – klasyczna triada w nowym wydaniu, które poprowadziła Elżbieta Brzeska-Walczak, nauczyciel konsultant w zakresie religii MSCDN Wydział w Płocku. Było realizacją jednego z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
Na kolejnym spotkaniu sieci nauczycieli bibliotekarzy Urszula Stolarczyk, nauczyciel bibliotekarz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Księdza Jana Twardowskiego, przedstawiła na warsztacie „O języku obrazów, słowem rysowaniu i językowym deszyfrowaniu muzyki” dialog tekstów z różnych dziedzin sztuki. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie i przedyskutowanie znaczeń tekstów kultury, w kontekście kwestii przekładu intersemiotycznego.
Sieć współpracy i samokształcenia Między nami bibliotekarzami 26 września rozpoczęła już 9. rok działalności. Pierwszą część spotkania poprowadzili studenci chemii Uniwersytetu Mikołaja w Toruniu Kamil Brzuzy i Zuzanna Gralak. W szkoleniu Chemia w sztuce w ciekawy sposób połączyli dwie dziedziny. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak formalina „zrobiła” mumię, dlaczego Statua Wolności jest zielona i dlaczego stare książki pachną inaczej niż nowe.
16 maja 2022 roku odbył się wieczorny spacer z lampą naftową związany z edukacyjnym regionalnym projektem „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. Działanie miało na celu uhonorowanie osoby wynalazcy, jak i poznanie miejsc w Płocku z nim związanych, a przede wszystkim zainspirowanie nauczycieli bibliotekarzy do zorganizowania wycieczki z uczniami.
W Zespole Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku odbyło się kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w ramach projektu „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. Warsztat „W laboratorium Ignacego Łukasiewicza – od aptekarza do wynalazcy” poprowadził Damian Paruszewski nauczyciel goszczącej szkoły.
17 stycznia odbyło się szkolenie „Poznajemy to, co jemy! Czyli co się kryje w żywności codziennej i EKO" poprowadzone przez Zuzannę Gralak oraz Kamila Brzuzy, studentów kierunku chemii technologii żywności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
15 listopada 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy Między nami bibliotekarzami. W pierwszej części Luiza Malanowska, nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku, wprowadziła uczestników w ciekawy i intrygujący świat literackich symboli oraz przedstawiła oryginalne propozycje wykorzystania ich w edukacji. Na intelektualnej uczcie, podczas której, pod kątem symboli, były analizowane wiersze: Georga Herberta Równowaga (I) i Wacława Potockiego Niechaj śpi pijany, omówiono symbolikę żywota, snu oraz śmierci. Uczniów szkoły podstawowej prowadząca zachęciła do wędrówki w świat symboli proponując Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.
20 września 2021 roku odbyło się pierwsze w roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”. Nauczycieli bibliotekarzy przywitała dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku – Agnieszka Olczyk. Następnie szkolenie rozwijające umiejętności technologiczno-informacyjne, poprowadziła Tatiana Jastrzębska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Przedstawiła ogromną bazę darmowych narzędzi ułatwiających codzienną pracę nauczyciela bibliotekarza.
2 czerwca 2021 roku zakończył się, trwający od grudnia 2020 r., projekt edukacyjny Płock: kamera, akcja! skierowany do nauczycieli z terenu powiatu płockiego grodzkiego, płockiego ziemskiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego. Organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Płocku, współorganizatorem Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Kino za Rogiem, funkcjonujące przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów.
15 marca 2021r. odbyło się kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”. Szkolenie online „Młodzież wobec współczesnych zagrożeń” poprowadziła Krystyna Kowalska, młodsza aspirant Miejskiej Policji w Płocku. Słowem wstępu zaprezentowała kodeks postępowania karnego i cywilnego oraz ustawę o postępowaniu wobec nieletnich.
18 stycznia 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie sieci „Między nami bibliotekarzami”. W pierwszej części wystąpił pan Radosław Łabarzewski, koordynator autorskiego projektu „Filmowy Płock”, animator Kina za Rogiem w Płocku, który w interesujący sposób opowiedział o miejscach w Płocku i okolicach, w których nagrywano sceny filmowe. W myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, wiecie, że w trzech odcinkach „Stawki większej niż życie” tłem do wydarzeń stał się Płock? Zobaczymy go również w takich filmach jak: „Dotknięcie nocy”, „Walkower” czy też „Blizna”.
Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285
|
||||||||||||
Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
|