Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Zdalne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”

14 września odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym 2020/2021 zdalne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”.

Pierwszą część stanowił warsztat „Poprzez Inteligencję Konwersacyjną C-IQ do podniesienia prestiżu zawodu bibliotekarza - cd.”, poprowadzony przez Elżbietę Ceglarską, Certified QSCA Life Coach Certified Conversational Intelligence C-IQ Coach. Prowadząca zaznaczyła, że aby zmienić stereotyp nauczyciela bibliotekarza i podnieść jego prestiż, trzeba po pierwsze stworzyć jego nowy wizerunek, a następnie wdrożyć go swoim zachowaniem. Nauczyciele wspólnie ustalili 10 wspólnych cech zawodu nauczyciela bibliotekarza, które stały się podbudową nowego jego wizerunku. Na następne spotkanie uczestnicy na Padlecie mają za zadanie rozbić jedną cechę na wiedzę, umiejętność i zachowanie nauczyciela. W trakcie spotkania zauważono także, że do poniesienia prestiżu nauczyciela bibliotekarza, potrzebny jest czas na zmiany - najpierw u siebie, a potem u innych.  Zmiany te zajdą tylko wtedy, gdy będzie w nas asertywność. Każdy nauczyciel musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: „Gdzie mieszka we mnie asertywność?”. Spotkanie zakończyło się relaksacyjną wizualizacją szumiącego morza, którego fale zabierały od nas przykre, smutne myśli, a przynosiły pozytywne.

Drugą część stanowiło szkolenie „Prawo autorskie w pracy zdalnej nauczyciela bibliotekarza. Prawo autorskie dla bibliotekarzy w pigułce”, które poprowadziła Tatiana Jastrzębska, nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku. Zauważyła ona, iż korzystanie z zasobów sieci oznacza szeroki do nich dostęp, a od użytkowników wymaga większej uważności i odpowiedzialności za działania w wirtualnym świecie. Prowadząca poruszyła także zagadnienia z zakresu zasad stosowania prawa autorskiego podczas korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, m.in.: publikowania, wyszukiwania, wykorzystania, pobierania i rozpowszechniania materiałów. Ponadto  przedstawiła zasady działania licencji Creative Commons oraz w skrócie wyjaśniła, czym jest dozwolony użytek edukacyjny, dozwolony użytek biblioteczny, domena publiczna, otwarte zasoby i legalne źródła.

W ramach samokształcenia przesłono uczestnikom sieci „Między nami bibliotekarzami” wszelkie materiały szkoleniowe z powyższego spotkania.

koordynator sieci współpracy i samokształcenia
„Między nami bibliotekarzami”
Anna Bakierzyńska

 

 

 

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS








 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.